بتادین

پویودون آیوداین که به بتادین یا دوا گلی نیز معروف (PVP-I) است:

ماده ای گندزدا است که برای ضدعفونی کردن پوست، قبل وبعد از جراحی به کار برده می شود. از بتادین برای ضد عفونی کردن پوست بیمار و دست جراح استفاده می شود. بتادین برای شستشوی زخم های کوچک نیز کاربرد دارد. بتادین به دو صورت مایع و پودر به فروش می رسد. بتادین نخستین بار در سال 1955 تولید شد، این محصول بدون نسخه به فروش می رسد.

بتادین قهوه ای پویدان آیدوین مخصوص ضد عفونی پس از جراحی بتادین 7.5% محلول ضد عفونی کننده غیر استریل پاک کننده از بین برنده ویروس ها و باکتری ها است.

از بین بردن باکتری هایی که ممکن است پوست را عفونی کنند. بتادین برای آماده سازی پوست قبل از جراحی به کار برده می شود شستشوی دست برای کاهش باکتری های روی پوست کاهش قابل توجه تعداد میکروارگانیسم های روی دست ها و ساعدها قبل از جراحی یا درمان و مراقبت از بیمار استفاده می شود.

  • راهنمای مصرف از بتادین قهوه ای:

قبل از استفاده از پویودون آیوداین دست ها را آب بزنید حدود 5 میلی لیتر (یک قاشق چای خوری پر) از بتادین را روی دست ها و ساعد ها بریزید. بدون اضافه کردن آب، دست ها را دو ونیم تا سه دقیقه به هم بمالید در صورت تمایل می توانید از اسفنج استفاده کنید. زیر ناخن ها را نیز به خوبی تمیز کنید. مقدار کمی آب اضافه کنید تا کف زیادی تولید شود دست ها را زیر آب شیرین آب بکشید. تمام این مراحل را یکبار دیگر با 5 میلی لیتر بتادین تکرار کنید.

بتادین سبز ) محلول ضد عفونی کننده غیر استریل:

  • کاربرد بتادین

برای آماده سازی پوست بیمار از درمان آماده سازی پوست قبل از جراحی، نابود کردن باکتری های عامل عفونت های پوستی استفاده می شود.

  • دستور مصرف بتادین سبز:

بتادین سبز یا پویودون آیوداین یکبار مصرف است تا از آلودگی خارجی جاوگیری شود محل جراحی را پیش از جراحی پاک کنید محلول را روی پوست بزنید و اجازه دهید خشکئئ شود ناحیه جراحی را می توانید با باند پانسمان بپوشانید.

کاربردهای پزشکی بتادین

بتادین کاربرد گسترده ای برای ضد عفونی کردن موضعی و پیشگیری از عفونت زخم داردبتادین در کمک های اولیه برای درمان خراش ها، سوختگی ها، تاول ها و بریدگی های جزئی به کار برده می شود. اثر ضد عفونی کننده پویدان آیدوین ماندگار تر از تنتورید است، چون بافت های نرم بتادین را به آهستگی جذب می کند؛ با این توصیف بتادین برای جراحی های طولانی تر مناسب تر است، کلرهگزیدین نیز اثر مشابهی دارد، اما سمی بودن آن نیز باید در نظر گرفته شود. بتادین کاربرد گسترده ای در پزشکی دارد و از آن به به عنوان محلول ضد عفونی کننده برای شستشوی قبل و بعد از جراحی، درمان و پیشگیری از عفونت زخم ، جراحت، بریدگی و سوختگی و همچنین برای درمان عفونت های مربوط به زخم بستر و زخم دکوبیتوس استفاده می شود، همچنین متخصصین زنان و زایمان از بتادین برای درمان التهاب واژن ناشی از عفونت های قارچی، تریکوموناس یا عفونت های مختلط استفاده می کنند.بتادین مخصوص این کاربردها در غلضت 10_7.5 %و به صورت محلول، اسپری، اسکراب، پماد و سواب تولید می شود.

عوارض جانبی بتادین:

  1. بتادین باعث تحریک پوست می شود.

2. بتادین احتمال بروز ناراحتی های کلیه می شود.

3. بتادین باعث بالا رفتن سدیم خون و اسیدوز متابولیک می شود.

4. استفاده بتادین برای بانوان باردار توصیه نمی شود.

5. همچنین مصرف مکرر بتادین برای بیماران دچار ناراحتی های تیروئید ممنوع است.

بتادین در برند های زیر موجود می باشد:

مهدارو، داروگستر هجرت، دارو درمان

 

واحد فروش:

☎️034-34228887

?09132930456

تجهیزات پزشکی، افراتجارت کریمان، بتادین، بتادین مهدارو، بتادین داروگستر هجرت، بتادین دارو درمان